Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Üürilepingu ülesütlemine

Üüriturul tuleb sageli ette olukordi, kus üürnikuga on sõlmitud tähtajaline üürileping aga üürnik otsustab ühel hetkel välja kolida ära ootamata lepingu tähtaja lõppemist. Kas selline tegevus on seaduspärane? Kindlasti mitte.

Sõlmides tähtajalise üürilepingu peavad mõlemad pooled arvestama, et nad on võtnud endale tähtajalised kohustused, mis tuleb täita kuni tähtaja lõppemiseni või lepingu erakorralise ülesütlemiseni. Ja erakorraliselt saab lepingu üles öelda kas ühe poole poolt lepingu rikkumise korral või ootamatul, ülesütleja poolest sõltumatul mõjuval põhjusel.

Riigikohus on selgitanud, et võlaõigusseaduse kohaselt peab üürnik üüri maksma ka aja eest, mil ta ei saanud asja kasutada temast oleneval põhjusel, eelkõige oma äraoleku tõttu. Asjaolu, et üürnik on üüritud ruumidest lahkunud, ei vabasta teda üüri maksmise kohustusest. Üürileandjal on õigus nõuda üürnikult kokkulepitud üüri kuni ajani, mil üürnik ei saanud enam ruume kasutada uute üürilepingute tõttu või muul põhjusel (nt ümberehitustööde tegemise tõttu). Kui pärast uute üürnikega üürilepingute sõlmimist ei saanud üürnik enam üürilepingu esemeks olevaid ruume kasutada, ei pea üürnik üürileandjale alates uute üürnikega üürilepingute sõlmimisest ka üüri maksma.

Kui üürilepingu pooled ei ole kindlad, kas suudavad või tahavad lepinguga võetud kohustusi kuni tähtaja lõppemiseni täita, oleks mõistlikum sõlmida tähtajatu üürileping.

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine