Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Üüri maksmise kohustus kuni lepingu lõppemiseni

Sageli tuleb ette, et üürnik, olles sõlminud tähtajalise üürilepingu, otsustab ilma mõjuva põhjuseta enne tähtaja saabumist üüritud eluruumist lahkuda ja üüri enam mitte maksta. Kas nii saab?

VÕS § 296 lg 3 kohaselt peab üürnik üüri maksma ka aja eest, mil ta ei saanud asja kasutada temast oleneval põhjusel, eelkõige oma äraoleku tõttu. Asjaolu, et üürnik on üüritud ruumidest lahkunud, ei vabasta teda üüri maksmise kohustusest.

Igal juhul on üürileandjal õigus nõuda üürnikult kokkulepitud üüri kuni lepingu tähtaja lõppemiseni või kuni uute üürnike leidmiseni. Seejuures, võib üürileandja nõuda kuni lepingu kehtivuse lõpuni kahjuhüvitisena üürilepingust tuleneva üüri ja uue üürnikuga sõlmitud lepingust tuleneva üüri vahe tasumist, kui uus üürnik maksab sõlmitud üürilepingu alusel madalamat üüri, kui üürileandja oleks saanud endise üürnikuga sõlmitud üürilepingu alusel.

Kui üürnik jätab üüri maksmata, saab omanik nõuda võlgnetava üüri maksmist ja jätkata üürisuhet või lepingu üles öelda. Lepingu ülesütlemine ei välista üürileandja nõudeid üürilepingu rikkumisega põhjustatud kahju hüvitamiseks. Üüri maksmata jätmise tõttu lepingu ülesütlemise järel saab omanik nõuda üürnikult üürilepingust teenimata jäänud üüri kui saamata jäänud tulu hüvitamist.

Seega, kui te ei ole kindlad, et suudate üürilepingut täita kuni tähtaja lõpuni, sõlmige pigem tähtajatu lepingu, mille saab kumbki pool üles öelda kolme kuulise ette teatamisega.

Evi Hindpere – kinnisvarajurist
evihindpere@gmail.com

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kinnisvarakoolis järgmisena:

22.-30.04.2025 Kinnisvara täiendkoolitus