Lumi tuli maha ja valgeks läks maa, kaks väikest hanepoega nüüd välja ei saa. Hanepojad ei saanud välja, kuna puudusid lumes kõndimiseks saapad. Inimestel aga on eeldatavasti saapad olemas ja nad ei pea lumega toas istuma. Lume ja külmakraadidega kaasnev libedus võib aga olla ohtlik. Kes peab ohu tõrjuma?
Ehitusseadustik sätestab, et linnas, alevis ja alevikus on teega külgneva maatüki omanik kohustatud korraldama sõidutee ja tema kinnisasja vahel asuva kõnnitee koristuse, sh lume ja libeduse tõrje, tasemel, mis võimaldab kõnniteel ohutult liigelda.
Lume ja libeduse tõrjel tuleb järgida ka kohaliku omavalitsuse poolt kehtestatud heakorraeeskirja. Näiteks Tallinna linnas on keelatud kuhjata sõidutee hooldamise käigus lumi ja jää kõnniteele, v.a juhul, kui kõnniteele jääb vähemalt 1,2 m laiune käiguruum; paigutada lund ühissõidukipeatusesse ja selle lähedal asuvale kõnniteele; kuhjata kloriidisegust puistmaterjali või lund puude ümber, haljasalale või kohta, mis ei ole selleks ette nähtud.
Reeglina peab lumi olema koristatud kella 7-ks hommikul. Tugeva ja jätkuva lumesaju korral tuleb lund lükata täiendavalt, vastavalt vajadusele. Ka libedusega tuleb võidelda vastavalt vajadusele. Ka autoomanik peab oma sõiduki ümbert meetri raadiuses lume ära koristama.
Lisaks lume ja libeduse tõrjele, on ülioluline tagada ka lumekoristuse katuselt ja jääpurikate eemaldamise katuseräästalt. Kui eraomandis oleva maja kasutuselt variseb lumi või jääpurikas jalakäiale või sõidukile, vastutab kahju eest kinnistu omanik. Kortermajade puhul lasub vastutus korteriühistul. Kui tegemist on juhatuse tegemata tööga, võib vastutama panna ka juhatuse liikmed isiklikult.
Lume ja libeduse tõrje nõuete täitmata jätmise eest, kui sellega põhjustati oht inimese elule või tervisele või looduskeskkonnale, – karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut. Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, – karistatakse rahatrahviga kuni 1300 eurot.
Lisateave ja kontakt
Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.
Evi Hindpere |